Skip to main content

Czym kierować się przy wyborze systemu ERP?

Systemy ERP to w dużym skrócie oprogramowanie stworzone z myślą o zarządzaniu zasobami w przedsiębiorstwie. Zazwyczaj składa się z pomniejszych modułów, które odpowiadają za działy firmy. W jego obrębie znajdziemy więc osobne aplikacje, kontrolujące takie dziedziny jak: finanse, produkcja, magazynowanie, księgowość, płace, marketing i oczywiście handel.


Systemy ERP są wręcz kluczowe dla zbierania firmowych danych oraz integracji poszczególnych obszarów działalności firmy.

Grafika na temat rankingu systemów ERP
Jaki system ERP wybrać?


Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama systemów ERP. Przed dokonaniem wyboru, należy pamiętać, że niektóre z nich lepiej sprawdzą się w jednych branżach, a inne gorzej. Dlatego musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Zwłaszcza gdy nie posiadasz specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki, wybór odpowiedniego systemu może być problematyczny. Na szczęście istnieją strony takie jak systemy erp ranking, gdzie znajdziesz zestawienie wiodących systemów. 

Na co zwrócić uwagę?


Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na moduły. Dział marketingu znajdziemy właściwie w każdym przedsiębiorstwie. Ale, o dziwo, produkcję już nie.
Jeśli nasza firma zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług, nie powinniśmy stawiać na system, którego lwia część została poświęcona zbieraniu danych o wytworzonych produktach.
Równie ważna jest tutaj kwestia obszaru, na jakim działa firma. Jeśli planujemy zaimplementować system erp w przedsiębiorstwie o charakterze międzynarodowym, musimy pamiętać, aby posiadał możliwość przeliczania różnych walut. Konieczność dopasowywania programów do przepisów w poszczególnych krajach też jest niezwykle istotna.

Jeśli już wiemy, jakich cech wymagamy od naszego oprogramowania, powinniśmy zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników. I tutaj również może pomóc ranking systemów erp.

Praca przy pomocy systemu ERP ODL
System ERP - od jakiego producenta wybrać?


System ERP dla firmy często jest podstawą jej funkcjonowania, a w każdym razie integracji poszczególnych działów. Dlatego właśnie zasada kciuka w tym wypadku brzmi: "Kupuj od sprawdzonych dostawców". Najlepiej sięgać po oprogramowanie od firm, które działają na rynku od lat. Niezwykle ważna jest też komunikacja. Rozsądni i skłonni do współpracy dostawcy często pozwalają swoim klientom na uwagi i wprowadzenie zmian odnośnie poszczególnych rozwiązań. Oprócz jakości samego oprogramowania warto też zwrócić uwagę na referencje samej firmy. Jeśli inne przedsiębiorstwa były zadowolone ze współpracy, to jest szansa, że my też będziemy.


System ERP w wersji demo


W świecie IT demo to podstawa sprzedaży. Zanim zdecydujemy się na zainstalowanie systemu ERP, powinniśmy go przetestować w wersji próbnej. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy interfejs jest dla nas jasny oraz czy oprogramowanie posiada wszystkie interesujące nas funkcje.