Skip to main content

Wprowadzenie do systemów ERP

W typowym przedsiębiorstwie produkcyjnym codziennie do baz danych są wstawiane tysiące nowych rekordów — dzięki zastosowaniu systemów informatycznych praca jest wydajniejsza i bardziej owocna. Współcześnie każda dziedzina jest zależna od systemów informatycznych. Dlatego też firmy decydują się na inwestycje w całą masę oprogramowania, w tym oprogramowanie ERP czyli Enterprise Resources Planning.

oprogramowanie erp

Czym jest ERP?

Istnieje wiele definicji systemu ERP, ale najbardziej naturalna definicja mówi o tym, iż system ten kontroluje wszystkie aspekty działalności gospodarczej. ERP odnosi się nie tylko do systemów informatycznych, ale również do strategii biznesowej. To zaawansowane oprogramowanie, które zawiera aplikacje do typowych działań biznesowych takich jak: zarządzanie zasobami, planowanie, kontrola zasobów, zamawiania części i wiele innych. Dzięki zastosowaniu systemu ERP całe przedsiębiorstwo będzie zintegrowane w jedną całość i poprzez ten software łatwiej nim zarządzać i śledzić zasoby, kontrolować różne działania itp. Posiadanie pojedynczego systemu w firmie, który kontroluje wszystkie obszary, jest idealnym rozwiązaniem. Jednakże sam ten program ERP nie rozwiąże wszystkich problemów w danym przedsiębiorstwie.

Pomoc systemów ERP w prowadzeniu firmy

programy dla firm

System ten może pomóc w rozwiązaniu twoich problemów, ale ich nie rozwiąże za ciebie. Jeśli oczekujesz inaczej to się zawiedziesz - lepiej uciekać od natrętnych sprzedawców, którzy obiecują rozwiązanie wszystkich problemów. Ponadto pamiętajmy, iż po wdrożeniu tego oprogramowania należy się go nauczyć obsługiwać. Ważne jest aby firma, która wdraża ten software pokazała też jak go używać, zrobiła szkolenia wszystkim pracownikom tak, aby po wdrożeniu każdy mógł wycisnąć z tego systemu jak najwięcej się da, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie tak, że kupiliśmy samolot odrzutowy, a używamy go jak samochodu. Ogólnie rzecz biorąc programy dla firm są niezbędnym elementem infrastruktury IT w dzisiejszych czasach, gdyż nadzorują one to co człowiek robi, wyłapują błędy, generują statystyki dla zarządu itp.