Skip to main content

System ERP - pytania i odpowiedzi

Systemy ułatwiające codzienną pracę, zrewolucjonizowały wiele branż, dlatego są obecnie tak powszechne. Z ich pomocą wykonywanie wielu czynności staje się o wiele prostsze. Systemy ERP to stosunkowo nowa technologia, dlatego cały czas pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jak dokładnie taki system działa. W tym artykule postaramy się nieco bliżej przyjrzeć systemowi ERP. Postaramy się udzielić także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące systemów ERP.

ERP - oprogramowanie dla firm

Jakie są korzyści dla posiadaczy systemu ERP?

System ERP wprowadza wiele korzyści w zależności od tego, jakie dokładnie oprogramowanie zostanie zainstalowane do konkretnej branży. Przede wszystkim system ten wpływa na redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Oprócz tego pomaga również zarządzać efektywniej czasem pracy i zwiększa bezpieczeństwo danych. Dobrze zbudowane systemy ERP pozwalają także na automatyzację wielu czynności oraz na szybki dostęp do analiz biznesowych. Warto także wdrożyć taki system, aby zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu podczas pracy.

Czy system ERP sprawdzi się w każdej branży?

Wiele osób może zastanawiać się, czy system ERP może się sprawdzić w konkretnej branży. Okazuje się, że bardzo dobrze sprawdza się on w wielu przedsiębiorstwach, które prowadzą różnego rodzaju biznesu. Zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i usługowe mogą efektywnie korzystać z takiego systemu. Również w instytucjach niekomercyjnych, system ten bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ wspomaga on już bardzo efektywnie urzędy oraz instytucje kulturowe. Jak wiec widać zastosowanie tego systemu jest bardzo szerokie.

systemy erp

Czy system ERP może zostać rozbudowany?

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy najprostsza wersja systemu, może zostać z czasem rozbudowana. Praktyka pokazuje, że oprogramowanie ERP może być rozbudowywane o nowe funkcje, w momencie gdy tylko sami tego chcemy. Oznacza to, że system może rozwijać się wraz z naszą formą poprzez instalację kolejnych modułów. Dodatkowo system ERP może być także zintegrowany z dodatkowymi rozwiązaniami branżowymi. Oznacza to więc, że bez większego problemu może współpracować z wewnętrznymi aplikacjami firmy.

Jak wybrać odpowiedni system ERP?

Przed wyborem oprogramowania ERP do swojej firmy, trzeba przeprowadzić konkretną analizę, która pomoże w dokonaniu wyboru. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące rozmiaru firmy oraz księgowości. Przy wyborze może nam pomóc autoryzowany partner posiadający odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tej kwestii. Zaprezentuje on nam najlepszy system ERP pod nasze potrzeby w biznesie. Przy wyborze systemu ERP kluczową kwestię może odgrywać również cena. Tak naprawdę zależy ona w głównej mierze od tego, z jakich modułów będzie zbudowany nasz system. Zazwyczaj system ERP jest również sprzedawany w kilku wariantach licencji. Najczęściej można go po prostu wykupić na własność, opłacać abonament lub korzystać z oprogramowania, które znajduje się w chmurze. Ceny takich systemów są dość elastyczne, dlatego finałowa wycena jest bardzo zróżnicowana.