Skip to main content

Największe zagrożenia dla strony firmowej w sieci - TOP 5

W aktualnych czasach firma, która nie posiada swojej strony internetowej, nie istnieje na rynku. Większość działalności przeniosło się stricte do internetu. Prowadzenie strony internetowej jest dobrym sposobem na dotarcie do większej ilości klientów i usprawnienie sprzedaży, jednak niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw, którym warto zapobiegać zawczasu.

Dlaczego warto dbać o firmową stronę internetową?

Każda firma prowadząca swoją stronę internetową powinna zadbać o jej odpowiednie bezpieczeństwo. Aktualnie bez problemu można przygotować oprogramowanie, mogące wyrządzić wiele szkód słabo zabezpieczonej stronie. Możliwe jest to nawet dla osób, które nie posiadają absolutnie żadnej wiedzy odnośnie programowania. By tego uniknąć warto zadbać o regularne przeprowadzanie aktualizacji, których celem jest wykorzystanie wszystkich aktualnie dostępnych narzędzi bezpieczeństwa oraz załatanie ewentualnych dziur odkrytych przez złośliwe oprogramowanie. Firmy takie jak Webros, zajmujące się aktualizacjami stron internetowych, opieką Wordpress i Joomla, zalecają również regularną optymalizację strony i dbanie o wykorzystanie najnowszych wersji wtyczek do wykorzystywanego CMS. Zmniejsza to znacząco ryzyko wystąpienia poniższych zagrożeń.

1. Cryptojacking

Aktualnie, cryptojacking jest bardzo częstą formą ataków na strony firmowe. Przy nieodpowiednich zabezpieczeniach przeprowadzany jest atak, którego efektem jest wykorzystanie serwera i urządzeń, które z niego korzystają, do „wydobywania” kryptowalut. Jest to działanie bardzo szkodliwe, ponieważ wykorzystuje moc obliczeniową sprzętu, co przekłada się zarówno na problemy z działaniem firmowej strony internetowej jak i wszystkich sprzętów w firmie, które miały dostęp do serwera, na którym strona internetowa została zainstalowana.

2. Phishing

Ta metoda jest niestety popularna od bardzo długiego czasu i zbiera ogromne żniwo oszukanych osób. Służy ona do wyłudzania informacji, co pośrednio prowadzić może do utraty pieniędzy przez nieświadomego klienta. W wersji klasycznej do celu tego oszustwa wykorzystuje się sklonowaną stronę, która po drobnych przeróbkach umieszczana jest w Internecie pod adresem łudząco podobnym do oryginalnego. Nieświadomy użytkownik loguje się na stronie internetowej, a dane logowania trafiają wprost do oszusta. Aktualnie bardziej popularną formą ataków phishingowych są ataki za pośrednictwem e-maili i SMS-ów. Nakłaniają one do wchodzenia w załączony link pod pozorem konieczności dokonania korekty danych do zamówienia, bądź dopłaty brakującej kwoty.

Webros - aktualizacje stron internetowych, opieka Wordpress i Joomla

3. Złośliwe oprogramowanie

Przez długi czas było to zagrożenie numer jeden w Internecie. W ramach złośliwego oprogramowania strona można paść ofiarą takich programów jak:

  • Wirusy – najstarsza forma złośliwego oprogramowania. Samodzielnie dokonują replikacji, zarażając coraz więcej plików. Mogą niszczyć informacje znajdujące się na dysku twardym, wymuszać konkretne działanie sprzętu, czy nawet powodować jego awarie.
  • Trojany – podstępne programy, które podszywają się pod normalne oprogramowanie, lub są w nim zaszyte. Ich zadaniem jest otwarcie backdoorów i umożliwienie załadowania na komputer innego złośliwego oprogramowania.
  • Robaki – w przeciwieństwie do wirusów nie posiadają pliku będącego nośnikiem. Infekują system bezpośrednio i zagnieżdżają się w pamięci, gdzie replikują się i zarażają inne systemy.
  • Backdoor – umożliwiają zdalny dostęp do systemu osobom do tego niepowołanym. Są najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem do zdobywania danych umożliwiających kradzież cennych informacji lub wprost pieniędzy.
  • Sniffer – bardzo często lekceważone oprogramowanie, które może wyrządzić wiele szkód. Dobrze przygotowane jest trudne do wykrycia, a przechwytuje wszystkie dany na linii komunikacji strona-klient, co prowadzi do przechwytywania wszelkich danych użytkowników strony.

4. SQL Injectios

SQL Injectios to wykorzystująca luki w zabezpieczeniach metoda, która polega na „wstrzyknięciu” fragmentu złośliwego kodu za pośrednictwem zapytania wysłanego do bazy danych. Może to wyrządzić wiele szkód, włącznie z modyfikacją danych zapisanych w bazie jak i kradzieży haseł i innych informacji o użytkownikach. By uniknąć tej formy ataków, należy dbać o aktualność zabezpieczeń baz danych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej?

5. Ataki DDoS

Dawniej ataki te stanowiły główny sposób działania mniej wprawionych „crackerów”. Z angielskiego Distributed Denial of Service, czyli rozproszona odmowa usługi. Atak ten polega na zmasowanym wysyłaniu zapytań na serwer, by zając wszystkie możliwe połączenia i wyłączyć stronę z użytkowania. W ten sposób można wyłączyć serwer z użytkowania na dłuższy czas, dlatego warto go przed tym dokładnie zabezpieczyć. Większość dostępnych hostingów posiada wbudowane zabezpieczenia przeciwko DDoS, jednak warto zadbać o ich regularne aktualizowanie, ponieważ zdarza się, że zwiększony ruch na stronie związany z okresami świątecznymi lub w czasie większych promocji powoduje zadziałanie nieaktualnego zabezpieczenia i ograniczenia ruchu klientów, co również może zniechęcić ich od dalszego korzystania z firmowej strony.

Zadbaj o bezpieczeństwo i wiarygodność swojej strony firmowej 

Odpowiednie dbanie o firmową stronę internetową jest podstawą do zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko firmie, ale przede wszystkim jej klientom. Pamiętać trzeba, że od bezpieczeństwa w dużej mierze zależy wiarygodność firmy, a ta przekłada się na pozyskiwanie nowych klientów i utrzymanie stałych.