Skip to main content

Korzyści z wdrożenia systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP w danej firmie to przede wszystkim duża inwestycja, a także wiąże się ono z wyborem dostawcy oprogramowania do współpracy nawet przez kilka lat z przedsiębiorstwem. Najczęściej poszukiwanie systemu to efekt powstałych pewnych problemów. Jednakże z drugiej strony warto wcześniej wybrać właściwy system, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy. Warto zapoznać się wcześniej z jakimi korzyściami wiąże się korzystanie z systemu typu ERM.

Sukces firmy dzięki systemom ERP marki ODL

Lepsze wyniki

Wdrożenie ERP wiąże skutkuje m.in. wzrostem sprzedaży w firmie. Bowiem zostanie ona przyśpieszona, dzięki czemu wzrośnie także poziom satysfakcji klientów jak również pozostałych odbiorców. Zwiększy się też liczba lojalnych klientów. Dzięki ERP, będzie ograniczona możliwość popełniania błędów, przez co można lepiej prognozować. Dodatkowo można także tworzyć i realizować nawet najbardziej zaawansowane cenniki oraz promocje. Jak firma podkreśla na swojej stronie internetowej odl.com.pl, system jest "szyty na miarę" każdej firmy, a przecież dobrze wiemy, że każde przedsiębiorstwo ma swoje unikalne potrzeby.

Optymalizacja procesów zakupowych

Jeśli chodzi o zakupy to wiążą się one po wdrożeniu ERP z optymalizowaniem magazynowych stanów. Poza tym można efektywniej monitorować wskaźniki jakości dostawców poprzez weryfikację dostaw zarówno pod względem cenowym jak i ilościowym.

Raportowanie

Kolejną korzyścią ERP jest operacyjne raportowanie z poziomu systemu, które umożliwia agregowanie danych i analizowanie ich na szczegółowym poziomie. Poza tym układ raportów będzie dostosowany adekwatnie do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zarządzanie zapasami dzięki systemom firmy ODL

Efektywne zarządzanie zapasami

Następną wielką korzyścią dla firmy po wdrożeniu ERP będzie możliwość redukcji zapasów. Bowiem dzięki niemu można lepiej planować i organizować dane odnoszące się do materiałowej gospodarki. Przez takie działanie można lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię magazynu tworząc optymalny poziom zapasów. Poza tym ponoszone koszty dystrybucji będą zdecydowanie niższe, a czas kompletacji towarów skrócony. Z obszaru magazynu i logistyki nie trzeba przeprowadzać specjalnych szkoleń, żeby podnieść kwalifikacje swoich pracowników do obsługiwania systemu. Procesy, które wiążą się z obrotem towarowym są w pełni uporządkowane, a także gwarantują one bieżącą kontrolę. Wdrażając ERP można przyczynić się także do zmniejszenia liczby ilościowych reklamacji po wystawieniu FV tuż po WZ.

Szybsza obsługa

Dzięki elektronicznej wymianie danych EDI można zredukować koszty i wyeliminować powstałe błędy. Dodatkowo, czas realizacji zamówień nieco się skróci, a obieg płatności - usprawni. Wdrożenie ERP to znaczne przyspieszenie wszelkich handlowych procedur.

Raportowanie za pomocą programów ERP firmy ODL

Analiza danych

Wykonana w prawidłowy sposób analiza należności stanowi klucz do sukcesu danego przedsiębiorstwa. System ERP oferuje wachlarz rozwiązań także w tym zakresie. Główną korzyścią dla firmy będzie przeprowadzanie szybkich analitycznych procesów oraz raportowania. Dodatkowo procesy księgowe zostaną zautomatyzowane, a analiza należności i zobowiązań - szczegółowo przeprowadzona.

Integracja z innymi systemami

Platforma B2B służy do wspomagania firmy podczas sprzedaży oferowanych produktów. Jeśli jest ona zintegrowana z systemem ERP to dostęp do procesu obsługi klienta można mieć przez całą dobę podczas zamawiania, płacenia, a także składania reklamacji. Natomiast obsługa klienta będzie zredukowana.

Jak widać, wdrożenie systemu ERP do danej organizacji to szereg istotnych korzyści, które będą zauważalne, jeśli system właściwie dobierze się adekwatnie do potrzeb firmy, a następnie wdrożony we właściwy sposób przed doświadczonych i profesjonalnych konsultantów. Pierwotna inwestycja dla przedsiębiorstwa zapewne zwróci się w krótkim czasie, a przy okazji poprawią się uzyskiwane dotąd sprzedażowe wyniki, a co najważniejsze - zwiększy się również zysk takiej firmy.