Skip to main content

Funkcjonowanie systemów ERP i CRM w firmie

W nowoczesnym biznesie kluczem do zarabiania jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu oraz ograniczanie kosztów. Od jakiegoś czasu coraz częściej przed oczami migają nam tajemnicze literki jak CRM i ERP. Co właściwie kryje się pod tymi tajemniczymi oznaczeniami? Jaką rolę mogą pełnić w funkcjonowaniu naszej działalności?

różnice między CRM i ERP

Co oznacza ERP i CRM?

Zarówno ERP (Enterprise Resource Planning) jak i CRM (Customer Relationship Management) są to systemy informatyczne niezbędne do efektywnego zarządzania niemal każdego przedsiębiorstwa. Jak widzisz, już same rozwinięcia ich angielskich nazw wskazują na różnice i obszary na których te systemy pracują. Pomagają one kontrolować całe zaplecze finansowe i towarowe firmy, budować relacje z klientami, wspomagają proces sprzedaży i obsługę klientów.

Czym jest system CRM?

System CRM nastawiony jest głównie na relację z klientem. Pomaga dopasować się do odbiorców poprzez opracowywanie strategii biznesowych, zautomatyzować marketing i prowadzić komunikację, przyspiesza działania firmy w obsłudze klientów. Jest to przede wszystkim świetny program analityczny, pozwalający doskonale zgłębić potrzeby klientów i dostosować się do ich zachowań, a nawet przewidywać ich potrzeby.

System ERP

Natomiast czym jest system ERP? Jest w gruncie rzeczy narzędziem służącym do zarządzania łańcuchami dostaw. Dzięki niemu możemy monitorować sprzedaż, stany magazynowe i zakup towarów. Oczywiście równie dobrze może on służyć pomocą w zarządzaniu zasobami ludzkimi, wykonywaniu analiz finansowych i prowadzeniu księgowości. Wszystkie moduły tego systemu są ze sobą połączone, a jednocześnie niezależne od siebie.

system ERP

Czy możemy pracować jednocześnie na obu systemach?

Systemy te jak najbardziej mogą się uzupełniać i funkcjonować obok siebie. Z jednej strony ERP dba o obniżenie Twoich kosztów i zarządzanie wydatkami, z drugiej CRM pomaga Ci w jak najlepszym stopniu budować i rozwijać siatkę potencjalnych nabywców oraz zwiększać zyski.

Różnice między ERP a CRM

Podsumowując, jak widzimy, oba te systemy tworzą potężne narzędzia ułatwiające i usprawniające działania naszego przedsiębiorstwa. Podstawową i najważniejszą różnicą jest to, że ERP jest modułowym systemem umożliwiającym zarządzanie na każdym etapie, we wszystkich obszarach. CRM jest z kolei narzędziem analitycznym, skupiającym się na magazynowaniu wszelkich danych związanych z klientem, rozpoznawaniu jego zapotrzebowania, transakcje oraz obsługę sprzedażową.