Skip to main content

Co składa się na system POS i gdzie możemy go zastosować?

Zacznijmy od wytłumaczenia, czym jest POS. POS to sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie służące do obsługi sprzedaży. Stosowane są najczęściej w sklepach detalicznych, obiektach noclegowych czy też gastronomii.

System POS w przedsiębiorstwie

Do systemu muszą być włączone następujące urządzenia:

Terminal - jest on niewielkim komputerem, który obsługiwany jest przez sprzedawcę. Służy do wprowadzania niezbędnych danych potrzebnych do rejestrowania sprzedaży. Terminale są różne, najczęściej używa się takich, które mają dotykowy panel lub specjalną klawiaturę, którą można samodzielnie zaprogramować.

Elektronika sklepowa - obejmuje cały szereg urządzeń, zaczynając od drukarek fiskalnych, przez czytniki kodów aż po sprawdzarki cen czy też drukarki etykiet. Wszystkie urządzenia warto zintegrować w jeden system, ponieważ usprawnia i ułatwia to obsługę wszystkich sprzętów czy też przyśpiesza sprzedaż.

Kolektor danych - czyli palmtop, który można przenosić w dowolne miejsca, nie jest dużych rozmiarów oraz jest lekki. Służy - jak sama nazwa wskazuje - do sprawdzania danych, między innymi o cenie, stanie oraz lokalizacji poszczególnych produktów. W zależności od jakości sprzętu i oprogramowania, kolektory mogą skanować kody kreskowe, kody dwuwymiarowe (kody QR), znaczniki lub beacony, jeżeli urządzenie jest wyposażone w moduł Bluetooth.

W zależności od tego, czy prowadzimy restaurację czy sklep możemy wybrać różne systemy POS.

Sprzedaż detaliczna - najlepiej wybrać system tzw. szybkiej sprzedaży, jest on prosty w obsłudze. Terminale są najczęściej dotykowe ze względu na swoją intuicyjność. W tym przypadku system musi być zintegrowany z systemem zarządzania magazynem, co pozwoli na automatyczne aktualizowanie stanów i cen w czasie rzeczywistym, pozwala też na raporty sprzedaży.

Gastronomia - najczęściej wybierany jest system, który pozwala na rejestrowanie rozchodu surowców w zależności od przygotowywanej potrawy. Rejestrujemy w systemie składniki potrzebne do wykonania danej potrawy, po czym po przyjęciu zamówienia system automatycznie zmniejsza liczbę składników, które posiadamy.

Wykorzystanie systemu POS w gastronomii

System POS w gastronomii

System POS dla gastronomii posiada także kilka innych, pomocnych modułów takich jak: zarządzanie towarami, rejestr czasu pracy kelnerów, obsługę stolików. Zintegrowane są również urządzenia, które wyświetlają otwarte rachunki na ekranach, widocznych dla kucharzy oraz informujące jednocześnie klienta o stanie zamówienia oraz urządzenie, dzięki któremu po przyjęciu zamówienia automatycznie przesyła informacje o zamówieniu bezpośrednio do kuchni. Szczegółowych informacji na jego temat dowiemy się z artykułu: https://odl.com.pl/system-pos-jak-wybrac-najlepsze-rozwiazanie, gdzie opisano wszelkie jego zależności i optymalny sposób działania.